Tarih: 12.01.2019

Bölge genelinde yağışlar devam ediyor. Özellikle İzmir'de 3 gündür aralıksız devam eden yağışlar bazı yerlerde su baskınlarına neden oldu. Dereler taştı, yağışa doyan topraklar bazı kesimlerde  heyelana sebep oldu kısacası doğal afet yaşıyoruz. Yağış yeni haftada da etkisini azaltarak devam edecek. Buna ek olarak 15 Ocak Salı günü Karadeniz üzerinden gelecek olan kuvvetli soğukların etkisi altında kalacağız.  Bir çok yerde kar yağışları görülecek.

Derin Alçak basınç merkezi Güney Ege'den dikey hareketlerle İç Anadolu ve Karadenize doğru hareket edecek. İç Ege yağış bakımından oldukça şanslı olacak. Uşak, Afyon ve Kütahya yine kar bakımından bekleneni verecektir. 20-30 cm kar miktarları ölçülebilir. Salı günü yağış kıyıdan çekilirken kuzeyden inen soğukla örtüşmeside muhtemel görünüyor. İzmir ve Manisa gibi yerlerinde kar görme şansı mevcut. Salı günü en azından İzmirin yükseklerinde kar görüleceğini tahmin ediyorum. Denizli konumu itibariyle soğumaya geç kavuşacak fakat yağış sıkıntısı olmayacak.  Salı akşamı Denizli'de yağışın kara dönme ihtimali mevcut. Tabi Denizli tahmin yapılması en zor yerlerden yinede temkinli olmak lazım. Muğla kar bakımından sıcaklık engeline takılabilir. Aydın içinde yağış yağmur olarak düşecektir. Ocak ayının ilk yarısı haraketli geçecek demiştik nitekim öyle oluyor. İkinci yarısıda hareketli geçecek gibi görünüyor.

Tarih: 02.01.2019

Bu sistem için ilk yaptığım yorumda Denizli kara gömülecek, İzmir kar görecek diye bir ifadem olmuştu. Beklentilerim halen aynı doğrultuda geçerlidir. Derin ab nedeniyle ekstrem hadiselerin yaşanacağı kesin. Tabiki her sistemde olduğu gibi kimi yerler sistemin kaymağını yerken kimi yerler beklentinin altında kalacak. Fakat İzmir'de zaten Çanakkale veya Kütahya da ki kadar kar yağışı beklemediğimizden dolayı beklentiler dahilinde gayet verimli bir sistem geçireceğimizi düşünüyorum. Aşağıda paylaştığım verileri inceleyelim. Çözümlenmiş İzmir Skew-t Log diyagramında yağışın çok etkili olamayacağını azda olsa Konvektif engelleme söz konusu olduğunu öngörebiliriz. Yinede Atmosferin kararsız olduğunu söyleyemeyiz. Lakin LCL değeri yani bulut taban seviyesi bir diğer tabirle yükselen havanın doygunluk seviyesi 943 hpa görünüyor. Bu bağlamda 982 hpa da olduğumuzu düşünürsek bir miktar istediğimiz yoğunlaşma olmadığından yağışın kalitesiz olabileceğini öngörebiliriz.

İzmir'in Güneyi ve Kuzeyinde örtü oluşturacak kar yağışı tahmin ediyorum. Merkezde ise sulu kar ihtimali daha fazla görünüyor. Özellikle Kuzeyde Bergama, Kınık, Menemen hattı, Güneyde ise Tire, Ödemiş, Torbalı hattı hatırı sayılır kar görecektir.

Deniz seviyesinde olan şehirler için 850-1000 hpa thickness(kalınlık) haritası kar tahmini açısından önem taşımaktadır. 850 hpa da -5-6 izoterminin girdiği sırada kalınlık haritasının kar açısından uygun olduğunu görüyoruz.

Rüzgar yönü de dek bantlarının oluşumu için çok önemli tabiki. Yüksek ve Alçak seviyede Karayele dönmesi muhtemel olan rüzgar radarda görebileceğimiz dek bantlarını bize oluşturacaktır.

Şimdi gelelim diğer şehirlerimize;

Manisa: Kar yağışından nasibini alacağını düşünüyorum Kuzey ilçeleri Doğu ilçelerine göre daha şanslı olacak. Soma, Akhisar arasında ciddi miktarda kar görülebilir.

Aydın: Coğrafi konumu nedeniyle İzmire göre daha geç saatlerde kar yağışına kavuşacak. İç kesimlerindeki daha karasal ilçeleri oldukça şanslı görünüyor.

Muğla: Cumartesi geç saatlerde hatrı sayılır kar yağışı görecektir.

Denizli:Hem ilk sistemde hem ikinci sistemde kara gömülmeye adaydır. Denizli biraz sabredecek geç olacak ama güzel olacak.

Uşak, Afyon, Kütahya için değerlendirme yapma gereği duymuyorum. İlk sistemin yaratacağı etki 7-8 Ocak için kar şartlarını daha olgun hale getirecektir. Umarım beklentilerimizi karşılayan bir sistem olur.

Tarih: 23.12.2018

Mevsim normallerinde devam eden sıcaklıklar Çarşamba gününden itibaren Karadeniz üzerinden inecek olan kuvvetli soğuklarla beraber 8-10 derece düşecek. Termometreler İzmir'de dahi tek haneli değerleri ölçecek. İç Ege'de gündüz sıcaklıkları dahi 0 derecenin altında olacak. Uşak, Afyon ve Kütahya'da kuvvetli zirai don görülecek. Soğuk hava dalgaları uzun süreli olacak gibi görünüyor. Kısa süreli ısınmalar olsa bile genelde mevsim normallerinin altında olacak. 

Yağışla soğuğun çoğu zaman örtüşemeyecek olmasıda pek istediğimiz bir tablo değil. Soğuk ve kurak dönem en kötü senaryo diyebiliriz. Salı günü batıda görülecek olan yağışlar hızla iç kesimlere çekilecek. Yağışlar çekilirken İç Ege'nin kar görme ihtimali yüksek. Salı gecesi ve Çarşamba günü Uşak'ta zayıf Afyon ve Kütahya'da kayda değer kar yağışları görülecek. Nao ve Ao endekslerinin nötr seyride uzun süreli soğuk ve zaman zaman yağışlı dönemde olacağımızın göstergesi. Yeni yıla da soğuklarla gireceğiz ve yeni yılın ilk haftası hareketli geçecek gibi görünüyor. 

Tarih: 09.12.2018

Balkanlar üzerinden yağış almaya devam ettiğimiz bu dönemde sıcaklıklar bi nebze olsun toparladı ve dalgalanmalı döneme girdik. Tekrar soğuk havanın ziyaret edeceği coğrafyamızda yağışların eksik olmayacağını belirtmek istiyorum. Sayısal modellerinde mütabık olduğu Azor yükseğinin Avrupanın batısında dikey hareket göstermesi bizim daha uzun süreli yağış alacağımızın işaretçisi. Yani o havayı kurutan yüksek basınçtan bi dönem kurtulmuş durumdayız. Şimdi yüksek seviyede ne derecede bir soğuma olacak yağışlar nerelerde kara dönebilecek bunu inceleyelim. 

Aşağıdaki 12 Aralık Çarşamba 06ZET GFS yüksek çözünürlüklü 500hpa haritasında -30, -35 seviyelerinde soğuk hava akışı dikkat çekiyor. Bu oldukça yeterli bir değer.

Buna paralel olarak 850hpa haritasında -5 dereceye kadar varan değerler oldukça makul. Biliyosunuz 850 hpa 1500 metreye tekabül ediyor. Bunu göz önünde bulundurarak kabaca yer seviyesi için sıcaklık tahmini yapabilirsiniz.

Ve en önemlisi yüksek çözünürlüklü kar haritası. İç Ege'de hatrı sayılır bir kar yağışı beklentisinin bu modele yansıdığını söyleyebilirim.

Şimdi son olarak Ensemble modelini paylaşmak istiyorum. Yani bir çok modelin ortak olarak grafiğe yansımış hali diyebiliriz. 2 tane harita görüyoruz. Soldaki yağış haritası sağdaki 500-1000 thickness(kalınlık) haritası. Yağış açısından bir problem gözükmüyor. 500-1000 thickness haritasında kar sınırı kabaca 5400 gpm dir. Modelde görünen 5300 lük değerler kar açısından oldukça uygun. Tabi bunları tek başına değerlendirip kar tahmini yapamayız. Fakat bir çok verinin mütabık olduğunu söyleyebiliriz. 

Toparlamak gerekirse bu defa Uşak-Afyon-Kütahya'nın ciddi miktarda kar yağışı alacağını öngörüyorum. Kar yağışı büyük ihtimalle Salı günü akşam saatlerinde bazı noktalarda başlayabilir. Bölgemizdeki diğer İllerimizde yağmur görülecek. Tabiki Manisa ve Denizli'nin yüksek rakımlı karasal iklime sahip ilçelerinde kar yağışı görülecek. Umarım beklentimizi karşılayan bir sistem olur.

Tarih: 05.12.2018

Bol yağışlı geçirdiğimiz haftadan sonra, soğuk ve yağışın daha uzun süreli örtüşeceği bir sistem kapımızda. Karadeniz üzerinden sarkacak olan soğuk ve yağışlı hava, coğrafyamızın Kuzey ve İç kesimlerinde bir çok şehrimizde kar yağışı görülmesine sebep olacak. Bölgemizde Geçen Hafta Kütahya kar yağışından nasibini almıştı fakat bu defa daha geniş bir alanda kar yağışı görülmesi yüksek ihtimal. Yani İç Ege'de Denizli hariç başta Kütahya ve Afyon olmak üzere Uşak'ta kar yağışından nasibini alacaktır. Kütahya ve Afyon'da kar örtüsü ihtimali çok yüksek. Şimdi aşağıda sınırlı alanda güvendiğim verileri inceleyelim. Bir çok veriyi inceledim fakat gerek gördüklerimi paylaşmak istiyorum.

Aşağıdaki EURO4 2m sıcaklık haritası kar açısından problem teşkil etmiyor.

 Euro4 DewPoint (Çiğ Noktası) haritası 0 civarında. Yani kısaca açıklamak gerekirse hava sıcaklığı 0 derece ise nem oranı %100 seviyesinde olur.

 Yağmur/Kar 12Z haritasında Kütahya civarında kar yağışını görüyoruz.Coğrafi konumdan dolayı doğal olarak Kütahya, Afyon'a göre daha erken kar görecek. Öğle saatlerinden sonra Afyon'da da yağışın kara döneceğini tahmin etmekteyim.

 Kütahya Soundings diyagramı Euro4 verileriyle mütabakat sağlamış görünüyor. Kar yağışına engel teşkil edecek bir durum söz konusu görünmüyor. Atmosferin yüksek, orta ve düşük seviyelerinde yoğunlaşma oldukça iyi.

 Afyon 12Z diyagramında soğuma henüz kar açından yeterli olmasada yağış açısından bir sorun yok. Belirttiğim gibi öğle saatlerinden sonra Afyon'da kar yağışı görülmesini bekliyorum.

 Son olarak 12Z yer kartını paylaşarak soğuk cephenin coğrafyamızdaki hareketini görebiliriz. Mor simge soğuk cephe oklüzyonudur. Önündeki hava soğuk arkasındaki hava sıcaktır. Fazla detaya girersek sayfalarca yazmamız gerekir.

Tahminleri toparlamak gerekirse Yarın Kütahya'da sabah saatlerinde kar yağışı başlayacak ve gün boyu devam edecek. Şehir merkezinde örtü beklentim bulunuyor. Afyon'da ise öğle saatlerinden itibaren kar şartlarının uygun olacağını düşünüyorum ve örtü oluşmasını bekliyorum. Uşakta da kar yağışı görülecek fakat örtü ihtimalini zayıf görüyorum.

06.12.2018 Perşembe Günü

Kütahya 2/0 Kar yağışlı
Afyon 4/1 Kky ve Kar yağışlı
Uşak 5/2 Yağmurlu yer yer Kky ve Kar yağışlı