Tarih: 13.01.2019

Batı kesimlerde üç gün boyunca devam eden kuvvetli yağışlar Pazar günü yerini Parçalı bulutlar arasından güneşli gökyüzüne bıraktı. Bir günlük güneşlenmenin ardından yeni haftanın ilk günü (14 Ocak Pazartesi) bölge geneli yine çok bulutlu, kıyı kesimlerde kısa süreli yağış geçişleri görülecek. Orta Akdeniz üzerinden gelişecek olan merkezi 995mb derinliğine vararak Salı günü çok hızlı gelişecek olan soğuk havanın destekleyeceği yağışlı sistem kuvvetli yağmur, fırtına ve yoğun kar yağışlarını da beraberinde getirecek. Pazartesi gece saatlerinden itibaren Batı'da etkisini arttırmaya başlayacak olan yağışlar, Salı sabahı bölge geneline yayılmış olacak.  Salı günü büyük bir alanda yağmur ve sağanak şeklinde başlaması beklenen yağışların, öğle saatlerinden itibaren çok hızlı giriş yapması beklenen soğumayla bir çok yerde kara dönmesi bekleniyor. 

Salı günü kıyılarda kuvvetli yağmur, İç kesimlerde ise öğleden sonra yoğun kar beklentisi var. Kar'lı alan içerisine günün ikinci yarısında İzmir ile Manisa, akşam saatlerine doğru ise Denizli ve Muğla'nın da girme ihtimali yüksek. İç Ege'de özellikle öğle saatlerinden itibaren, geceye kadar kar yağışının yoğun şekilde sürmesi bekleniyor. Soğumanın hızına bağlı bahsettiğim zaman aralığı için oynamalar olabileceğini hatırlatarak; Manisa'da Salı akşama kalmadan yağışın kar'a dönme olasılığı söz konusu. İzmir içinde durum benzer. Yüksek kesimleri başta olmak üzere akşama doğru yağışın cinsi Karla Karışık Yağmur, yüksek kesimlerinde direkt kar olarak görülme ihtimali bulunuyor. Denizli ve Muğla soğumanın daha geç giriş yapacağı yerler olacağından diğer kentlere göre kar'a dönüş daha geç olacak. Denizli için Salı akşamı yoğun kar beklentim bulunuyor. Gece'de sürmesini beklediğim yağış, Çarşamba sabaha kalmadan kesilmiş olacak. Muğla'da Salı günü kıyılardaki kuvvetli yağmur su baskınlarına sebep olabilir dikkat. Akşam-Gece saatleri aralığında da Muğla için kar beklentim bulunuyor. Aydın'da kıyılar başta olmak üzere yağış ağırlıklı olarak kuvvetli yağmur şeklinde olacak. Salı akşamı yüksek kesimleri ile Karacasu, Bozdoğan gibi iç kesimlerinde kar görülme olasılığı yüksek. Bunların dışında Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak gibi iller zaten yoğun kar yağışlarından nasibini alacak şehirler. Kuvvetli yağışların yanında Salı öğleye doğru Fırtına hızına ulaşacak rüzgarın gece saatlerine kadar çok kuvvetli esmesi, Çarşamba günü orta kuvvette esmeye devam etmesi bekleniyor. Salı günü çok hızlı giriş yapması beklenen soğuk hava, aynı hızla Perşembe günü bölgeyi terk etmiş olacak. 

Beklediğimiz soğuk ve yağışlı hava derin Alçak Basınç hareketiyle gelişecek olduğundan, yağış konusunda son ana kadar değişimler ihtimal dahilindedir. Bol aksiyonlu, bazı bölgeler için sıkıntı yaratabilecek kısa süreli sistem bizleri bekliyor. 

Tarih: 02.01.2019

Ocak ayının girmesiyle birlikte etkili yağışlar almayı sürdüren yurdumuzda önümüzdeki günlerde Meteorolojik hareketlilik katlayarak devam edecek. Batı Avrupa üzerine konuşlanan kuvvetli yüksek basınç ve bu yüksek basıncın kuzeyden taşıyacağı kuvvetli soğuklar güney enlemlere kadar inerken Coğrafyamızı da içine alacak şekilde soğuk ve yağışlı günleri beraberinde getirecek. İlk yağışlı kütle Perşembe günü (3 Ocak) bölgeyi etkisi altına alacak. Bölge genelinde etkili olması beklenen yağışlı kütle Kıyı Ege (İzmir, Aydın, Muğla) boyunca yine fırtınayla birlikte aşırı yağışlar bırakacak,dikkat! Gece saatlerinden itibarense Balkanlardan giriş yapacak olan soğuk havayla beraber yağışlar Kuzey kesimlerde kar'a dönecek.

 

Cuma günü aralıklarla devam etmesi beklenen yağışların kıyı şeridinde yağmur şeklinde sürmesi bekleniyor. Bölgenin iç kesimlerinde beklenen kar yağışlarının yanısıra akşam ve gece saatlerinde İzmir ve Manisa'nın kuzey ve doğu ilçeleri (yüksekleri dahil), Muğla ve Denizli'de karla karışık yağmur ve kar yağışlarına eşlik edebilir. Rüzgarın kuzeybatı (Karayel) yönünden esecek olmasıyla birlikte soğuk çekirdeğin ilerleyişine bağlı olarak kar sınırı batıdaki kentlerde daha alt seviyelere inmesi mümkün olacaktır. 

Cumartesi günün ikinci yarısında daha güneyden sokularak batı-doğu yönlü hareket etmesi beklenen yağışlı kütleyle birlikte bazı şehirlerimizde kar bakımından şanslı konumda gözüküyor. Cumartesi geceye doğru giriş yapması beklenen kütleyle birlikte Denizli ve Muğla'nın yanı sıra Aydın'ın da iç kesimlerinin yer yer kar yağışlarından nasibini alması ve aralıklarla Pazar sabahına, daha iç kesimlerde ise Pazar akşamına kadar devam etmesi beklenmekte. 

Siklonların konum ve hareket rotalarının etkilediği rüzgar yönü, yer ve üst seviyedeki soğuk çekirdeğin ilerleyişi, bölgelerin kar alma şanslarını etkileyen önemli faktörlerdir. Önümüzdeki günlerde peşisıra gelmesini beklediğimiz yağışlı kütleler neticesinde karlı günler bölgemizde etkisini sürdürmeye devam edecektir. Mevcut tabloya göre yapmış olduğumuz yorum ve değerlendirmeler başta Alçak Basınç hareketlerine bağlı olarak farklılıklar gösterebilmektedir. Önümüzdeki haftada da sürmesini beklediğimiz soğuk ve yağışlı havalarla beraber kar severler açısından olumlu tablolar devam edecektir.  

Tarih: 24.12.2018

2018’in son günlerine yaklaşırken atmosferdeki kısa süreli durağanlık sona ermeye hazırlanıyor. Pazartesi gecesi  Balkanlar üzerinden yurda giriş yapacak olan soğuk ve yağışlı hava Salı günü yurdun büyük bir kısmında termometreleri mevsim normalleri altına düşürecek. Bölgenin batısı güne sağanak yağışla uyanırken günün ilerleyen saatlerinde bu yağışlar etki alanını genişletecek. Salı günü bölgenin tamamında yağış bekleniyor.  Kıyı Ege’de bu yağışlar sağanak şeklinde görülecek. İç Ege’ye ise öğleden sonra  soğumaya bağlı olarak kar geliyor. Kar yağışının özellikle akşam saatlerinde yoğun olarak görülmesi beklenmekte. Gece saatlerinden itibarense yağış batıdan başlayarak etkisini kaybedecek. Çarşamba günü bölge geneli  parçalı çok bulutlu, yerel yağışların dışında önemli bir yağış beklentisi yok.

Hissedilir sıcaklık azalışıyla beraber  termometreler batıdaki kentlerde dahi tek haneli değerlere düşecek. Özellikle Çarşampa, Perşembe günleri bölge genelinde hava çok soğuk. Gündüz değerleri İç Ege’de sıfır derece altında ölçülürken batıda 5-7 derecelere kadar gerileyecek. Sıcaklık azalışının yanında kuvvetli kuzeyli rüzgar hissedilen sıcaklığı çok daha düşürecek. Hafta ortasından sonra bölgenin büyük kısmında hafif,orta ve İç Ege’de kuvvetli don ve buzlanma beklentisi var.

Ayın geri kalanında termometreler çoğunlukla Kış değerlerinde ölçülecek. Ocak ayının ilk haftası yeniden sert bir soğuk ve yağışlı havanın gelme ihtimali söz konusu.

Tarih: 09.12.2018

Geçtiğimiz haftalarda sel ve su baskınları boyutunda kuvvetli yağışların görüldüğü bölgemizde (Bodrum ve Didim gibi) yarından itibaren yeniden başlayacak ve yeni hafta boyunca aralıklarla etkisini sürdürecek yağışlar görülmeye devam edecek. Çoğunlukla Orta Akdeniz üzerinden gelecek olan ve haftaortasında Balkanlar’dan sokulacak soğuğunda destekleyeceği 2-3 yağışlı sistem yeni haftaya yayılacak. Pazar günü sabah saatlerinden itibaren kıyılarda başlayacak olan yağış öğleye doğru etki alanı ve şiddetini arttıracak. Öğle-akşam saatleri arasında özellikle kıyılarda kuvvetli yağmur bekleniyor. Yağış pazar gecesi kıyıda durulsada Pazartesi yeni ve kuvvetli kütle giriş yapacak. Pazartesi günü beklenen yağışlar hem kuvvet hem de etki alanı bakımından biraz daha riskli. Öğleden sonra giderek kuvvetlenmesi beklenen yağışlar başta Kıyı Ege (İzmir, Aydın, Muğla) olmak üzere bölge genelinde etkili olacak. Gökgürültüsüyle birlikte kuvvetli rüzgarında etkili olması beklendiğinden muhtemel risklere karşı dikkat!

Kuvvetli yağışların ardından Salı, Çarşamba günü hissedilir sıcaklık azalışı yaşanacak. Mevsim normalleri altına düşecek olan sıcaklık değerleriyle birlikte İç Ege’de yer yer kar yağışları bekleniyor. Hafta sonuna yaklaşırken rüzgarın yeniden güneye dönmesiyle sıcaklıklarda toparlanma, akabinde yeniden kuvvetli yağışlar söz konusu. 

Tarih: 25.11.2018

Kasım ayı ortalarından itibaren, Orta Akdeniz üzerinden gelen sistemler ile birlikte Sonbahar yağışlarını almaya başlayan bölgemizde yeni haftada da bu durum devam edecek. Yine Orta Akdeniz üzerinden giriş yapacak olan ılık karakterli hava dalgasıyla bolca (bazı bölgelerde “aşırı”) yağışlar alırken, ayın son günlerinde ise bu sefer Balkanlar üzerinden giriş yapacak olan soğuk havayla bir hayli üşüyeceğiz. Pazartesi-Perşembe günleri arasında bölge genelinde etkili olması beklenen yağışlar bazı bölgelerde yine büyük risk taşıyor. Pazartesi günü başlayacak olan sağanak yağışlar, Salı günü daha çok bölgesel olmak üzere Kıyı Ege’de aralıklarla devam edecek. Yağışın en riskli kısmı ise Çarşamba günü. Sahil şeridi boyunca (Çeşme, Seferihisar, Kuşadası, Didim, Bodrum, Datça, Marmaris) gün boyu beklenen yağışlar özellikle Güney Ege’deki kentlerde oldukça kuvvetli, sel ve su baskını riskine karşı dikkat! Perşembe günüde bölge genelinde beklenen yağışlara, Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava eşlik edecek. Cuma günü hissedilir sıcaklık azalışıyla birlikte bölgenin iç kesimlerinde Karla Karışık Yağmur ve Kar yağışları bekleniyor.

                                                                 

Pazartesi günü başlayacak olan yağışların, hafta boyunca devam etmesi ile Güney ve Kıyı Ege başta olmak üzere bölge genelinde kuvvetli olması beklendiğinden oluşabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmakta fayda var. Yağış anında güneyli rüzgarların da kuvvetli esmesi bekleniyor. Kıyı kesimlerde aralıklarla etkili olacak yağışlarla birlikte metrekareye düşecek olan yağışın 50-100, bazı kentlerde 100 mm ve üzeri gerçekleşmesi bekleniyor.