ORTA/UZUN VADEDE GÖRÜNEN DURUM - Ege'nin Hava Tahmin Sitesi - İzmir Hava Durumu

ORTA/UZUN VADEDE GÖRÜNEN DURUM

Tarih: 17.12.2021

Avrupa üzerine yerleşen 1040 mb lık yüksek basınç etkisiyle Kuzey deki soğuğun üzerimize doğru hareketi Kuzey, İç ve Batı'da sıcaklıkları Aralık ayı ortalama değerlerinin altına doğru düşürdü. Bununla birlikte bir çok bölgeden kar haberleri gelmeye de başladı, devam ediyor. İç Ege'de hafta sonu kar yağışlarından etkilenecek bölgelerden. Batı'da kuzeyli rüzgar hafta sonu kuvvetli esecek. Sahillerde rüzgarın Fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Kuvvetli rüzgar havanın çok daha soğuk hissedilmesine sebep olacak. Yaklaşık bir hafta kadar soğuk havanın etkisini sürdürmesi bekleniyor. Bu süreçte İç Ege çoğunlukla kar değerlerinde olurken Kıyı Ege'de dahi gündüz sıcaklıkları 10 derece altında kalmaya devam edecek. 

 

Orta/Uzun vade beklentileri için dikkate aldığımız verilerden olan AO (Artic Oscillation) negatife doğru salınıyor. 

Önümüzdeki hafta ortalarına kadar soğuk, sonrasında ise ılık tarafa geçme ihtimalimiz ortaya çıkıyor. Mevcut görüntüye görede hafta ortalarına kadar devam edecek olan soğuk havanın, haftanın ikinci yarısında doğuya doğru hareket ederek Batı'da sıcaklıkların artması bekleniyor. Daha önceleri sıklıkla dile getirildiği üzere orta/uzun vadede ele aldığımız bu indexler doğrudan coğrafyamıza etkisi olmamakla birlikte kuvvetli negatif-kuvvetli pozitif durumları kış aylarında hoşnut olmadığımız verimsiz dönemlere sebep olmakta.

Ocak-Şubat için beklenti ne yönde?

Negatife salınan AO'nun ilerleyen günlerde yukarı yönlü hareket göstermesi bekleniyor. Uzun vadede Ocak-Şubat beklentilerinde baskın bir negatif/pozitif beklentisi göze çarpmıyor. Ortalama olarak nötre yakın pozitif beklenmekte. Yağış bakımından Aralık ayını özellikle Batı kesimler olarak geçtiğimiz yıla kıyasla daha verimli geçirdiğimizi söylemek mümkün. Soğuma bakımından cılız diyebileceğimiz yine geçtiğimiz Ocak-Şubat aylarına göre bu sene daha sert salınımların görülebilme olasılığı yüksek gözükmekte. Yağışlarda ortalamalara yakın ve biraz altı altında kalma ihtimali ön planda. 

Orta kuşakta yer almamızın öncü etkisiyle Meteorolojik hadiselerin daha şiddetli olmasının sonucu olarak artık sıcakların daha kavurucu, yağışların sıklıkla sel boyutunda ve hortum vb şiddetli hadiselerin artış gösterdiği coğrafyamız adına kış ve yaz aylarının afetsiz, verimli geçmesi birinci temennimiz. Yorum Ekle

İsim:
Yorum:

Yorumlar

Henüz yorum eklenmemiş..