Tarih: 30.12.2018

  Yurdumuz bir süredir kışa yakışır soğuk günler geçiriyor. Sistem sonrası yer sıcaklıkları henüz artamadı ve ısınamadı hava. Bu defa Yurdumuzun batı kesimleri yeni yılın ilk günüyle Orta Akdeniz üzerinden gelecek yağışlı sistemin etkisi altına girecek. Akabinde ayın 3'ü tekrar bir alçak basınç alanı giriş yapacak Yunanistan üzerinden ve Balkanlar üzerinden inecek soğuk-yağışlı havayı üzerimize çekecek. Yurdumuz kuzeybatı kesimlerinden itibaren hissedilir olarak soğuyacak ve Trakya'dan başlayarak kky ve kar yağışları görülecek. Bu defa sistemin Yunanistan üzerinden inmesi ve mevcut sayısal modellere, kalınlık haritalarına  göre Akdeniz sahilleri hariç Kıyı Ege için dahi kar yağışı şansı gözüküyor ancak süre yaklaştıkça bu durum netleşecek ve ihtiyaç duyuldukça skew t p log-sounding analizleri ile durum değerlendirilecektir.

  İç Ege, Göller bölgesi, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz'in iç kesimleri başta olmak üzere bu sistemde ciddi bir kar örtüsü oluşabilir! 850-1000 hpa, 700-1000 hpa ve 500-1000 hpa kalınlık haritaları gayet uygun gözüküyor. Ao endeksi de dünkü aşırı pozitif değiliminin aksine bugün pozitif nötr ve +1 arası bir seyir izliyor, Nao endeksi de -1 değerlerinden pozitif nötr değerlere salınıyor ve bu durum bize soğuk-yağışlı günler açısından bir süre daha olumlu şartlar yaşayabileceğimizi gösteriyor. Bu şartlar altında yeni yılın ilk günlerinde sayılan bölgeler başta olmak üzere bilhassa kara, deniz ve hava yolu ulaşımı açısından olumsuz hava şartları açısından dikkatli olunmasını, uzun yola çıkacakların takoz-zincir-çekme halatını yanlarında bulundurmalarını, Güney Ege, Batı Akdeniz gibi bölgelerimizde soğuğa hassas narenciye gibi mahsullerin zirai don ve soğuktan muhafaza edilmesi vb hususta ilgililerin, yetkililerin azami dikkatli olmalarını önemle tavsiye ederim. Yüksek kesimlerdeki geçitlerde buzlanma sebebiyle tuzlama çalışmalarına, kar örtüsü ile yüksek-karasal kesimlerimizde havanın açmasıyla YB etkisinde düşük minimum sıcaklıklarda açıktaki çeşmelerin sarılması şebeke sularında donmalara mani olacaktır. Soğuk ve bol yağışlı günler temenni ederim.

 

 

 

 

 

 

Tarih: 08.12.2018

  Eski kışları hatırlayanlar vardır meteoroloji bültenlerinde Yurdumuzun batı bölgeleri Orta Akdeniz üzerinden gelecek ılık ve yağışlı sistemin etkisi altına girdi bu sisteme ilaveten yarından itibaren yurdun kuzeybatı kesimleri Balkanlar üzerinden gelecek soğuk ve yağışlı sistemin etkisi altına girecek şeklinde sunulurdu ve bu havaların gidişatını severdik. Tam da o döngüye girmiş bulunmaktayız. Yurdumuz Orta Akdeniz üzerinden gelen ılık ve yağışlı sistemin etkisine giriyor ve akabinde Balkanlar üzerinden gelecek soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına gireceğiz. Pazar günü yağışların Kıyı Egede sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde kuvvetli olacağı, pazartesi günü de üst blokta soğuk havanın grimesiyle Güney Egede sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışların kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Yağışların salı gününden itibaren İç Egede karla karışık yağmur ve kara döneceği tahmin ediliyor. Kar yağışlarının yurdumuzun kuzey, iç, doğu ve karasal bölgelerimizde etkili olması, yağışların da başta Kıyı Ege, Güney Ege, Batı ve Doğu Akdeniz çevrelerinde kuvvetli olması ihtimali sebebiyle ani sel, su baskını, taşkın, yıldırım düşmesi, bilhassa yüksek kesimlerde karayollarında geçitlerde kuvvetli kar yağışı sebebiyle buzlanmaya vb dikkat edilmeli.

 Ao endeksinin evvela nötre sonra süratle pozitife çıkıp tekrar nötre ve negatife salınacağını görüyoruz. Bu salınım ve nao endeksinin de durumundan bir ılık-yağışlı, bir soğuk-yağışlı döngünün bir süre devam edebileceğini düşündürüyor. Hava sıcaklıklarındaki oynaklıkların çok yüksek olduğu bugünlerde gribal enfeksiyona dikkat edilmesini önemle tavsiye ederim. Bol yağışlı ve kış gibi kışın yaşanacağı günler temenni ediyorum.

Tarih: 25.11.2018

  Uzun süren kurak ve meteorolojik anlamda hadisesiz günlerin sonunda bölgemiz ve ülkemiz güzel, özlenen yağışları aldı. Barajlarda su doluluğu açısından sıkıntı devam ederken, Güney Ege'de Didim, Bodrum, Fethiye ve Marmaris ilçelerimiz meydana gelen gökgürültülü sağanak yağışlarla kısa sürede çok kuvvetli , yer yer aşırı yağışlarla sel, su baskınları, taşkınlar yaşadı, hortum görüldü. 26 Kasımdan itibaren batı bölgelerimiz Orta Akdeniz üzerinden gelen ılık ve yağışlı sistemin etkisi altına giriyor. Marmara, Kıyı Ege, Güney Ege ve B.Akdeniz zamanla Akdeniz sahil şeridi kuvvetli, yer yer çok kuvvetli hatta aşırı sağanak yağışlarla karşı karşıya kalabilir gerek orta vadeli sayısal modeller ve  gerek kısa vadeli sınırlı alan modelleri bu görüntüde ısrarcı. Akabinde Balkanlar üzerinden gelecek soğuk ve yağışlı hava da kuvvetli poyraz fırıtnasıyla sıcaklıkları hissedilir olarak düşürürken Trakya, İç Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı karadeniz karasalı, İç Anadolu vb kesimlerde karla karşık yağmur ve kar yağışlarına yol açacak.

  Ao ve Nao endeksini incelediğimizde naoda nötr-pozitif nötre doğru bir eğilim görüyoruz. Ao endeksinde ise negatif eğilim ısrarı devam ediyor, aşırı negatiften daha küçük negatif değerlerde salınımını sürdürecek gibi. Bu durum bize Orta Akdeniz üzerinde AB oluşumlarının devam edebileceğini, zaman zaman da kuzeyden soğuk hava inebileceğini düşündürüyor. Bu sebeple önümüzdeki Aralık ayından en azından yağış anlamında ümitliyiz. Ayın 28-29'u 500-850 hpada soğuk hava girişi ile de sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklindeki yağışların şiddetinin çok artabileceğini ve sayısal modellerde gözükenin çok üzerine çıkabilme ihtimalini olduğunu, aşırı yağış ihtimali açısından bilhassa Güney Ege'ye dikkat edilmesini tavsiye eder, bol yağışlı günler temenni ederim.

 

 

 

 

Tarih: 11.11.2018

Bölgesel tahminler konusunda öncü, istikrarlı tahminleriyle bir çizgi tutturan Egetahmin sitemiz yeni bir sezona hazır. Bu husustaki değerli katkılarıyla Onur Karaca arkadaşımıza müteşekkiriz. Maalesef 2017-18 sonbahar-kış sezonu ve sonrası son derece verimsiz bir dönem oldu. Ülkemiz yeterli yağmur-kar yağışlarını alamadı ve kısa sürede meydana gelen düzensiz yağışlar da barajlarımızın doluluğuna olumlu katkıda bulunamadı. Avrupa, hatta Kanada gibi ülkelerde gerçekleşen aşırı yaz sıcaklıkları kutup bölgelerine kadar ulaştı ve buzullarda aşırı erimelere yol açtı. Sonbahar sezonu ile beklendiği gibi kasırgalar bilhassa Atlantik'te çok sayıda oluşmaya başladı ve hatta uzun zamandır görmediğimiz bir güçte Akdeniz'de oluşan medicane (Akdeniz'de oluşan tropikal fırtına) Yunanistan'ı vururken, ülkemize ulaşamadan etkisini kaybetti. Avrupa'nın henüz soğumaması, Orta Akdeniz ve Balkanlar'da alçak basınçların oluşamaması sebebiyle uzun süredir yüksek hava basıncı tesirinde sisli, puslu, gece ayaz, gündüz ılık günler geçiriyoruz. Sıcaklıklar mevsim normalleri ve üzerinde, yağışlar ise genellikle mevsim normalleri ve altında seyrediyor şu ana kadar.

Ayın 15'inden itibaren paternin değişmeye başlayacağını görüyoruz sayısal modellerden.           Rusya üzerinden inecek soğuk hava ülkemizde sıcaklıkları azaltacak. Bu soğuk havaya tepki olarak oluşacak alçak basınç alanı ile bölgemizin iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışları oluşabilir her ne kadar yağışlar az görülse de şimdilik değişime açık. Ao endeksi de kararsız gözüküyor ama eğilimi -2 lere kadar negatif gözüküyor. Atmosferin üst bloğundaki bu soğuk hava ve denizlerimizin sıcak oluşu, yağış esnasında hava sıcaklıklarının deniz suyu sıcaklıklarının altına inmesiyle beklenenden fazla gerçekleşmesine sebep olabilir. Bu kurak dönemin sona erip, bol yağışlı bir dönem geçirmemizi temenni ediyorum.     

1