Tarih: 09.12.2018

Balkanlar üzerinden yağış almaya devam ettiğimiz bu dönemde sıcaklıklar bi nebze olsun toparladı ve dalgalanmalı döneme girdik. Tekrar soğuk havanın ziyaret edeceği coğrafyamızda yağışların eksik olmayacağını belirtmek istiyorum. Sayısal modellerinde mütabık olduğu Azor yükseğinin Avrupanın batısında dikey hareket göstermesi bizim daha uzun süreli yağış alacağımızın işaretçisi. Yani o havayı kurutan yüksek basınçtan bi dönem kurtulmuş durumdayız. Şimdi yüksek seviyede ne derecede bir soğuma olacak yağışlar nerelerde kara dönebilecek bunu inceleyelim. 

Aşağıdaki 12 Aralık Çarşamba 06ZET GFS yüksek çözünürlüklü 500hpa haritasında -30, -35 seviyelerinde soğuk hava akışı dikkat çekiyor. Bu oldukça yeterli bir değer.

Buna paralel olarak 850hpa haritasında -5 dereceye kadar varan değerler oldukça makul. Biliyosunuz 850 hpa 1500 metreye tekabül ediyor. Bunu göz önünde bulundurarak kabaca yer seviyesi için sıcaklık tahmini yapabilirsiniz.

Ve en önemlisi yüksek çözünürlüklü kar haritası. İç Ege'de hatrı sayılır bir kar yağışı beklentisinin bu modele yansıdığını söyleyebilirim.

Şimdi son olarak Ensemble modelini paylaşmak istiyorum. Yani bir çok modelin ortak olarak grafiğe yansımış hali diyebiliriz. 2 tane harita görüyoruz. Soldaki yağış haritası sağdaki 500-1000 thickness(kalınlık) haritası. Yağış açısından bir problem gözükmüyor. 500-1000 thickness haritasında kar sınırı kabaca 5400 gpm dir. Modelde görünen 5300 lük değerler kar açısından oldukça uygun. Tabi bunları tek başına değerlendirip kar tahmini yapamayız. Fakat bir çok verinin mütabık olduğunu söyleyebiliriz. 

Toparlamak gerekirse bu defa Uşak-Afyon-Kütahya'nın ciddi miktarda kar yağışı alacağını öngörüyorum. Kar yağışı büyük ihtimalle Salı günü akşam saatlerinde bazı noktalarda başlayabilir. Bölgemizdeki diğer İllerimizde yağmur görülecek. Tabiki Manisa ve Denizli'nin yüksek rakımlı karasal iklime sahip ilçelerinde kar yağışı görülecek. Umarım beklentimizi karşılayan bir sistem olur.

Tarih: 05.12.2018

Bol yağışlı geçirdiğimiz haftadan sonra, soğuk ve yağışın daha uzun süreli örtüşeceği bir sistem kapımızda. Karadeniz üzerinden sarkacak olan soğuk ve yağışlı hava, coğrafyamızın Kuzey ve İç kesimlerinde bir çok şehrimizde kar yağışı görülmesine sebep olacak. Bölgemizde Geçen Hafta Kütahya kar yağışından nasibini almıştı fakat bu defa daha geniş bir alanda kar yağışı görülmesi yüksek ihtimal. Yani İç Ege'de Denizli hariç başta Kütahya ve Afyon olmak üzere Uşak'ta kar yağışından nasibini alacaktır. Kütahya ve Afyon'da kar örtüsü ihtimali çok yüksek. Şimdi aşağıda sınırlı alanda güvendiğim verileri inceleyelim. Bir çok veriyi inceledim fakat gerek gördüklerimi paylaşmak istiyorum.

Aşağıdaki EURO4 2m sıcaklık haritası kar açısından problem teşkil etmiyor.

 Euro4 DewPoint (Çiğ Noktası) haritası 0 civarında. Yani kısaca açıklamak gerekirse hava sıcaklığı 0 derece ise nem oranı %100 seviyesinde olur.

 Yağmur/Kar 12Z haritasında Kütahya civarında kar yağışını görüyoruz.Coğrafi konumdan dolayı doğal olarak Kütahya, Afyon'a göre daha erken kar görecek. Öğle saatlerinden sonra Afyon'da da yağışın kara döneceğini tahmin etmekteyim.

 Kütahya Soundings diyagramı Euro4 verileriyle mütabakat sağlamış görünüyor. Kar yağışına engel teşkil edecek bir durum söz konusu görünmüyor. Atmosferin yüksek, orta ve düşük seviyelerinde yoğunlaşma oldukça iyi.

 Afyon 12Z diyagramında soğuma henüz kar açından yeterli olmasada yağış açısından bir sorun yok. Belirttiğim gibi öğle saatlerinden sonra Afyon'da kar yağışı görülmesini bekliyorum.

 Son olarak 12Z yer kartını paylaşarak soğuk cephenin coğrafyamızdaki hareketini görebiliriz. Mor simge soğuk cephe oklüzyonudur. Önündeki hava soğuk arkasındaki hava sıcaktır. Fazla detaya girersek sayfalarca yazmamız gerekir.

Tahminleri toparlamak gerekirse Yarın Kütahya'da sabah saatlerinde kar yağışı başlayacak ve gün boyu devam edecek. Şehir merkezinde örtü beklentim bulunuyor. Afyon'da ise öğle saatlerinden itibaren kar şartlarının uygun olacağını düşünüyorum ve örtü oluşmasını bekliyorum. Uşakta da kar yağışı görülecek fakat örtü ihtimalini zayıf görüyorum.

06.12.2018 Perşembe Günü

Kütahya 2/0 Kar yağışlı
Afyon 4/1 Kky ve Kar yağışlı
Uşak 5/2 Yağmurlu yer yer Kky ve Kar yağışlı

Tarih: 29.11.2018

Tahminlerimizde belirttiğimiz gibi haftayı bol yağışlı geçiriyoruz. Bölgemizde özellikle Kıyı ve Güney Ege ye ciddi miktarlarda yağış düştü.Yağışlar Cuma gününden itibaren batıdan çekilerek iç kesimlere kayacak. Bir önceki tahminimde Cuma gününden itibaren sıcaklıkların hızla düşeceğini İç Ege'de kar yağışları görüleceğini öngörmüştüm. Şimdi Kar yağışı nerede görülecek ne düzeyde etkili olacak onu inceleyelim. Öncelikle kar yağışının bölgemizde dar bir alanda olacağını Uşak ve Afyon'un bundan faydalanamayağını belirtmek istiyorum. Malesef Hafta boyunca gelen model güncellemelerinde yüksek seviyede (500hpa) ve 850 hpa sıcaklıklarında yetersizlik söz konusu. 500 hpa da -25 , 850 hpa da -5 derecenin Uşak-Afyon-Kütahya için yeterli olacağını söylemiştim. Fakat bu değerler malesef yok. Ona rağmen Kütahya için kar şartlarının uygun olacağını görüyorum. Yarın Mgm Kütahya için 6 derecelik sıcaklık öngörmüş fakat Yarın Kütahya maksimum 3 derece civarında olacaktır. Aşağıdaki Soundings diyagramında bunu göreceğiz. 

Yukarıda gördüğümüz diyagramda sağ taraftaki kırmızı çizgi sıcaklığı sol taraftaki mavi çizgi çiğ noktasını göstermektedir. 12Z diyagramında Kütahya'nın aşağı yukarı 3.1 derece ve işba sıcaklığının 1.4 derece olacağı senaryo gözükmekte. Bu yağış için yeterlidir. Yükselen hava parselinin doygunluk seviyesi (LCL) 974 mb seviyesinde gözüküyor. Yani Kütahyanın 900 mb seviyesinde olduğunu düşünürsek yoğunlaşma açısından bir sorun olmayacaktır. bu 12Z diyagramıdır tüm diyagramları paylaşamıyorum ama 06Z diyagramında 2.5 derece gibi bi sıcaklık söz konusu. Yarın Kütahyada yağış gün boyu devam edecek. Karla karışık yağmur ve sulu kar şeklinde yağışlar gözükecek. Yer yer yağışın kara döneceğini söyleyebilirim. Uşak ve Afyon için saf kar yağışı ihtimali çok düşük olduğu için pek detaya girmeyeceğim.

Çok güvenilir gördüğüm Weathercast sitesinin Kütahya için tahminini paylaşmak istedim. Benim öngörüme çok yakın bir tahmin olduğunu söyleyebilirim. 

30.11.2018 Cuma Günü

Kütahya 3/0 Kky ve yer yer kar yağışlı
Afyon 5/3 Yağmurlu ve yer yer Kky
Uşak 6/4 Yağmurlu ve yer yer Kky

Tarih: 25.11.2018

Pazartesi gününden itibaren Balkanlar üzerinden gelecek olan ılıman yağışlı hava kütlesi Hafta boyunca aralıklarla bölge genelinde etkili olacak. Yine Bodrum ve Marmariste yaşanan sel felaketine benzer hadiselerin oluşabileceğini belirtmek istiyorum. Bir önceki öngörümde yine Muğla civarına dikkat çekmiştim. Deniz suyunun hala Güney Ege'de 20-21 derecelerde olduğunu düşünürsek yine ekstrem hadiselerin yaşanması büyük olasılık.

Ilıman havalardan sonra ay sonu Ülkemizi ziyaret etmesi muhtemel olan soğuk hava kütlesi yukarıdaki GFS modelinde kabak gibi gözükmektedir. 850 hpa da -5 derece, 500 hpa da -25 derece gibi sıcaklıklar göze çarpıyor. Bu şartlar İç Ege'de (Afyon-Kütahya-Uşak) yani rakımı 1000 metre civarında olan yerlerde kar yağışı için yeterlidir. Yağışların Cuma günü batıdan çekilerek iç ve doğu bölgelere kayması muhtemel görünüyor. Afyon-Kütahya ve Uşak'ta uzun süreli olmasa dahi kar yağışı görüleceğini tahmin etmekteyim. Detaylı kar tahminini hafta içi yayınlayacağım. 

Tarih: 13.11.2018

Atmosferik açıdan oldukça sıkıcı geçen uzun dönemden sonra, coğrafyamız adına bahsedebileceğimiz bazı değişimler var. Kasım ayının ikinci yarısı daha çetin hava koşullarıyla geçecek gibi görünüyor. Kuzey'den giriş yapacak olan soğuk hava Perşembe gününden itibaren sıcaklıkları ülkenin Kuzey ve Batısında 3-5 derece düşürecek. Soğuk havaya tepki olarak Akdenizin batısında oluşacak alçak basınç noktası bize yağışları getirecek. Yağışlardan bölgemizin tamamı etkilenecek. Özellikle Muğla civarında kuvvetli yağışlar görülebilir. Batıdan giriş yapacak olan yağışlar, Afyon-Kütahya çevresinde Cumartesi ve Pazar günü sulu kar, yükseklerinde kar şeklinde görülebilir. Buralarda sıcaklıklar Pazar günü 5 dereceyi geçmeyecektir. Pazartesi gününden itibaren ise sıcaklıklar tekrar yükselişe geçiyor.

Nötr den negatife eğilim gösteren Ao ve Nao endeksleri, soğumadan sonra tekrar ılık günlerin sinyalini veriyor. Sayısal modeller ve diğer verilerinde buna mutabık olduğunu görüyoruz. Bol yağışlı günler diliyorum.