Tarih: 08.01.2019

Geçtiğimiz hafta yurdu etkilemeye başlayan ve halen etkisini sürdüren kuvvetli soğuk hava, Çarşamba günü rüzgarında güneye dönmesiyle etkisini kaybetmeye başlıyor. Çarşamba öğleden sonra güneye dönecek rüzgar hızını arttırmaya başlarken gökyüzüde bulutlanacak. Gece saatleriyle birlikte kıyı kesimlerden başlayarak ılık ve yağışlı havanın yurda giriş yapması bekleniyor. Çarşamba gece saatlerinde başlayacak yağışlar, hafta sonuna kadar bölgede kuvvetli lodosla beraber etkili yağışlar bırakacak. Kıyı Ege (İzmir, Aydın, Muğla) başta olmak üzere Pazar gününe kadar toplamda metrekareye 50-100, bazı bölgelerde 100 mm üzeri yağışın düşmesi bekleniyor. Özellikle Perşembe ve Cuma günleri kuvvetli yağışın yanında Lodos fırtınasına karşı da dikkat. 

 

Tarih: 30.12.2018

2018'i geride bırakmaya hazırlanırken, yılın son günü (31 Aralık) gün içinde bölgede yağış beklenmiyor. Fakat akşamdan itibaren bölge genelinde bulutlar artmaya başlıyor. Gece saatlerinden itibarense kıyı kesimlerde bölgesel yağışların başlaması bekleniyor. Akabinde yeni yılın ilk günü bölgenin büyük bir kesimi yağış alacak. 1 Ocak Salı günü sağanak şeklinde beklenen yağışlar Güney Ege'de sert rüzgarlarla aralıklarla etkili olurken, İç Ege'de ise (Afyonkarahisar, Kütahya) yer yer kar geçişlerinin görülmesi bekleniyor. 

Yeni yılın ilk haftası kuvvetli soğuk ve etkili kar yağışları ile oldukça sert kış koşulları bizleri bekliyor olacak. Gelişmelerini önümüzdeki günlerde aktaracak olduğumuz hareketli günlerin öncesinde Egetahmin ekibi olarak yeni yılınızı kutlarız. 

Tarih: 24.12.2018

Bu gece (Pazartesiyi Salıya bağlayan gece) Balkanlar üzerinden yurda soğuk ve yağışlı hava geliyor. Salı günü bölgenin tamamı yağış alacak. Kıyı Ege'de sağanak beklenirken İç Ege'de yağış kar'a dönecek. Salı akşamı Afyonkarahisar, Kütahya boyunca yoğun kar beklentisi var. Kar yağışlarından Uşak, Denizli'nin yüksekleri ve Manisa'nın doğusu da nasibini alacak. 

Salı gecesi yağış batıdan başlayarak etkisini kaybedecek. Hafta ortası bölge geneli çok soğuk. İzmir gibi batı kentler gündüz 6-7 dereceye düşerken İç Ege sıfır derecenin altında kalacak. Çarşamba ve Perşembe günü Kuzey Ege başta olmak üzere kuzeyli rüzgar çok kuvvetli esecek. Özellikle Çarşamba, Perşembe gecesi batıdaki kentlerde hafif, İç Ege'de yer yer kuvvetli buzlanma ve don bekleniyor, dikkat!

Tarih: 13.12.2018

Ege Denizi üzerinden giriş yapmaya hazırlanan yağış kütlesi, ilerleyen saatlerde kıyılarda etkisini göstermeye başlayacak. Bu akşam ve gece Güney Ege’de (Bodrum, Datça, Didim, Akbük) sağanak yağışın etkili olması beklenirken İç Ege’de (Uşak, Kütahya, Afyonkarahisar) kar yağışının etkili olması bekleniyor. Sağanak yağışın oluşturabileceği su baskını riski ile beklenen kar yağışlarının yaratabileceği tehlikelere karşı dikkat. 

Tarih: 09.12.2018

Pazar ve Pazartesi günü bölgenin özellikle kıyı kesimlerinde beklenen kuvvetli yağışlara karşı dikkat. Pazartesi günü yağışın kuvvetini biraz daha arttırmasıyla gökgürültüsü ve kuvvetli rüzgarlarla etkili olması bekleniyor. Salı günü sıcaklıklar azalışa geçecek. Hafta ortası İç Ege’de kar yağışları görülebilir.