RinTinTin

11.01.2019 - 23:33

Saygılar sevgiler sistem için blog yazılarınız yayınlanacakmı?

Mert Denizli

11.01.2019 - 23:28

Black bey ve mert bey ayın 15'nde gelicek sistem hakkında özellikle denizli içn ne zaman bilgilendirme yapıcaksınız

ADMİN

11.01.2019 - 22:28

Uydurma isimle yazılan mesajlar yazılmayacaktır. Düzgün isim ile gönderilen mesajlar yayınlanacaktır. Aynı ip den farklı isimlerle mesajlar yayınlanmaz. Dikkat ediniz. 

BLACK EAGLE

11.01.2019 - 21:57

@Ozan; Güneyli sistemlerde Muğla daha soğuk olmaz. Dikkat etmen gereken nokta sistemin hangi anında Muğla kaç derece. Yani siklon Muğla üzerindeyse Güneyli akımlarla sıcaklık artar, eğer Muğla üzerinden geçmiş iç kesimlere doğru ilerlemişse o halde oralarda sıcaklık artış gösterir. Siklon aynı anda heryeri etkileyemezki öyle bişey yok. Kaldı ki sıcaklık ortalamaları Kütahya, Afyon ve Uşaktan sonra Ege de en düşük olan yer Muğladır. 

Ozan

11.01.2019 - 20:12

Merhaba, güneyli derken rüzgarın güney yönlerinden estiği ılık ve yağmurlu sistemleri kastettim. Sıcaklık 6 7 derecelerde geziyor. Afyon ile nerdeyse aynı.

Fahri Meteorolog

11.01.2019 - 19:50

@Ozan Muğla rakımı fazla olan bir ilimiz.Konumu itibariyle de zaman zaman uygun modellerde kar değerlerini yakalayabiliyor. En soğuk demeyelim de İzmir gibi sahil kentlerimize göre güneyde olmasına rağmen daha şanslı olabiliyor. Kütahya, Uşak ve Afyon her zaman daha şanslı çünkü kar değerlerini yakalama açısından.

@Mert Denizli Bu sene malumunuz sayısal modeller ziyadesiyle başarısız. Tutarlılıkları son 48 saatte bile fazla değil,değişim çok fazla. Siklonun konumu sürekli değişiyor. Dün akşamki modeller İzmir için bile çok iyi çıktılar sunmuştu. Denizli, Manisa ve İzmir gibi illerimiz için son ana kadar net değerlendirmeler yapmak çok uygun olmayabiliyor. Çok yanıltıcı oluyor.

edinko

11.01.2019 - 16:20
ayın 15 inde 30 aralık sistemini görüyorum demedi demeyin
 

Mert Denizli

10.01.2019 - 22:21

Üstadlar ayın 15 indeki sistem içinn ne zaman acıklama yapıcaksınız denizli gayet güzel gözüküyor modellerde tabii en iyisini siz bilirsiniz tesekkürler

Ozan

10.01.2019 - 14:46

Merhaba, Muğla merkez güneyli sistemlerde Ege Bölgesi'nin en soğuk şehri oluyor. Bunun sebebi nedir?

Fahri Meteorolog

09.01.2019 - 21:03

 Yarın yaşayacağımız gibi soğuk ve yağışlı sistemlerin hemen akabinde gelecek sıcaklığı hızlı yükselten, güneyli rüzgarlarla gelen sistemler en istenmeyen meteorolojik hadiselerdendir. Yer ve yere yakın seviyeler çok soğudu. Kar alan bölgelerde rüzgarın güneyli istikametlerden fırtınaya dönmesi, kuvvetli yağışlar, ani kar erimelerine, sel ve heyelana sebep olabilir. Yurdumuzun batısında yarın bilhassa sahil kesimlerimizde yer ve yere yakın seviyeler henüz ısınamadan girecek ılık ve yağışlı sistem sebebiyle atmosferde marjinal kararsızlık şartlarına, çok kuvvetli yer yer aşırı yağışlara, iri dolu, yıldırım düşmesi, şimşek, ani sel, su baskını, taşkın hatta su hortumu riskine dikkat! Sayısal modellerde gözükenin çok üstüne çıkabilecek yağışlara, kuvvetli fırtınaya, deniz ulaşımında aksamaya, ani kar erimelerine, iç kesimlerimizde yüksek basınç alanı sebebiyle çok düşük gece sıcaklıklarına, baca zehirlenmesi, çatı uçması, ağaç devrilmesi vb riske de dikkat edilmeli. Hava sıcaklıklarında ani değişikliklerin arttığı bugünlerde gribal enfeksiyona da dikkat.